Cena instalacji fotowoltaicznej: najlepsze oferty & montaż

Cena instalacji fotowoltaicznej: najlepsze oferty & montaż
Autor Filip Malinowski
Filip Malinowski29.12.2023 | 7 min.

Cena instalacji fotowoltaicznej to kluczowy czynnik przy podejmowaniu decyzji o montażu paneli słonecznych. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki, na rynku pojawiło się wiele firm oferujących zakup, dostawę i montaż instalacji PV. Jednak ceny mocno się różnią, więc warto porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą z nich.

Kluczowe wnioski:
 • Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, m.in. mocy i rodzaju paneli.
 • Najważniejsze jest wybranie renomowanej firmy, która zapewni profesjonalny montaż oraz serwis.
 • Warto korzystać z programów dofinansowania fotowoltaiki, co pozwala znacząco obniżyć koszty.
 • Planując instalację PV, należy szacować nie tylko koszty zakupu, ale też przyszłe oszczędności na rachunkach.
 • Ostateczna cena instalacji zależy od indywidualnych potrzeb i konkretnej oferty wybranej firmy.

Jaka cena instalacji fotowoltaicznej w 2023

Cena instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy od jej mocy, czyli liczby zainstalowanych paneli słonecznych. Im większa moc instalacji, tym koszt będzie wyższy, jednak szybciej zwrócą się nakłady na jej budowę.

W 2023 roku średnia cena 1 kWp mocy zainstalowanej wynosi około 6000-6500 złotych. Oznacza to, że za instalację fotowoltaiczną 5 kW trzeba zapłacić około 30 000 - 32 500 złotych. Podane ceny dotyczą kompletnych instalacji z uwzględnieniem kosztu paneli, falownika, konstrukcji i robocizny.

Czynniki wpływające na koszt instalacji fotowoltaicznej

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy nie tylko od jej wielkości (liczby paneli i mocy). Na kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić, wpływ ma wiele innych czynników, do których należą:

 • Rodzaj i jakość paneli słonecznych
 • Moc i typ falownika
 • Konieczność zakupu i montażu konstrukcji pod panele
 • Długość okablowania i trudność montażu
 • Miejsce lokalizacji - dach lub grunt

Warto te parametry uwzględnić, porównując oferty na rynku i negocjując cenę z wykonawcą. Należy jednak pamiętać również o jakości wykonania i udzielanej gwarancji.

Oszczędzanie dzięki instalacji fotowoltaicznej

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną, mimo że wymaga poniesienia sporych kosztów na start, pozwala przede wszystkim znacząco obniżyć rachunki za prąd. Tym samym, w perspektywie kilku lat, zwraca się na siebie i zaczyna przynosić oszczędności na poziomie kilku tysięcy złotych rocznie.

Kwota możliwych do uzyskania oszczędności zależy od:

 • Wielkości instalacji i ilości wyprodukowanego prądu
 • Ceny energii elektrycznej w danej taryfie
 • Możliwości magazynowania lub sprzedaży nadwyżek

Dofinansowanie obniża cenę instalacji fotowoltaicznej

Ważnym elementem, wpływającym na atrakcyjność i czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę, jest możliwość uzyskania dofinansowania, które częściowo lub nawet w całości pokryje koszty zakupu i montażu instalacji. Najpopularniejsze programy dofinansowań to m.in.:

 • Mój Prąd z dotacją do 5000 zł na instalację do 2-10 kW
 • Czyste Powietrze z dotacją do 69 000 zł na OZE
 • Agroenergia z do 85% dotacji dla rolników

Z takim wsparciem można zaoszczędzić nawet 10-20 tysięcy złotych!

Najlepsze firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki

Bardzo istotne przy wyborze ofert i instalacji fotowoltaicznej jest, aby znaleźć solidną, doświadczoną i godną zaufania firmę. Dobry, profesjonalny montaż to gwarancja sprawnego działania i bezawaryjności instalacji. Na co zwrócić uwagę?

Doświadczenie Najlepiej firmy działające minimum 3-4 lata
Referencje Warto sprawdzić opinie zadowolonych klientów
Kraj producentów Polecane panele i falowniki z Europu (Niemcy, Włochy)

Oto ranking najlepszych firm i instalatorów fotowoltaiki w 2023 roku:

 1. SolarProffesional
 2. Energia Słoneczna24
 3. Pure Eco Energia

Koszt instalacji fotowoltaicznej a jej wydajność

Cena instalacji fotowoltaicznej: najlepsze oferty & montaż

Decydując się na zakup instalacji fotowoltaicznej, często zastanawiamy się, jak duży system powinniśmy wybrać i czy wyższa cena oznacza też wyższą opłacalność.

Należy jednak pamiętać, że to nie zawsze prawda! Wydajność i zwrot z inwestycji w fotowoltaikę zależą nie tylko od wielkości instalacji, ale też od innych ważnych czynników.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW nie zawsze wytworzy dwa razy więcej "zielonej" energii niż instalacja 3 kW. Kluczowa jest bowiem nie tylko moc zainstalowanych paneli, ale także:

 • Nasłonecznienie w danej lokalizacji
 • Kąt ustawienia i nachylenie paneli
 • Sprawność poszczególnych podzespołów

Dlatego często tańsza instalacja o mniejszej mocy, ale złożona z bardzo wydajnych, wysokiej klasy podzespołów, może produkować niewiele mniej energii niż droższa, o większej mocy ale gorszych parametrach.

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Najlepiej zlecić profesjonalną analizę zużycia prądu w gospodarstwie domowym lub firmie. Doradca dobierze optymalną moc instalacji PV, która pozwoli nam wytworzyć ok. 70-80% zużywanej energii. Pozostałą część i tak będziemy musieli dokupić z sieci.

Wpływ mocy instalacji fotowoltaicznej na cenę

Moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, mierzona w kWp (kilowatopikach), ma oczywiście bardzo duży wpływ na ostateczną cenę całej inwestycji. Im większą moc zainstalujemy, tym koszt będzie wyższy.

Jednak przy zakupie bardzo dużych instalacji (powyżej 10 kWp) można uzyskać spory rabat i lepszą cenę jednostkową za 1 kWp. Przy dużych zamówieniach firmy montażowe chętniej negocjują ceny i idą na ustępstwa.

W grę wchodzą tu jednak duże kwoty rzędu 40-60 tys. zł i są to raczej inwestycje dla firm i dużych gospodarstw rolnych niż dla domów jednorodzinnych.

Dla porównania, cena 1 kWp przy instalacji fotowoltaicznej 10 kW to średnio ok. 5000 zł, a przy instalacji 2-3 kW koszt 1 kWp może dochodzić nawet do 7000 zł.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna na dachu

Montaż instalacji PV na dachu jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Mimo że cena jest nieco wyższa niż przy panelach ustawianych bezpośrednio na gruncie, ma to swoje zalety.

Panele na dachu są bezpieczniejsze, mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne oraz kradzieże. Montaż jest też łatwiejszy jeśli dach jest już pokryty dachówką lub blachą.

Cena instalacji fotowoltaicznej 3 kW na dachu to średnio 21 000 - 23 000 zł. Drożej jest gdy trzeba wymienić pokrycie dachowe lub gdy są problemy konstrukcyjne wymagające wzmocnienia więźby dachowej.

Moc instalacji PV Szacowana cena z montażem na dachu
2 kW 12 500 zł - 14 800 zł
4 kW 25 000 zł - 29 600 zł
6 kW 36 900 zł - 39 900 zł
10 kW 47 500 zł - 58 000 zł

Jak widać, wraz ze wzrostem mocy rośnie koszt instalacji dachowej, jednak montaż na dachu ma też swoje dodatkowe zalety i korzyści.

Podsumowanie

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, między innymi od jej mocy, czyli liczby zainstalowanych paneli słonecznych. Jednak przy dużych instalacjach powyżej 10 kWp można negocjować rabaty. Przeciętny koszt to ok. 6000-6500 zł za 1 kWp.

Montaż instalacji PV musi wykonać doświadczona, profesjonalna firma, co zapewni bezawaryjność i sprawność systemu. Należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale też jakość wykonania i serwis posprzedażowy. Liczy się renoma firmy.

Warto też skorzystać z dostępnych dopłat, dotacji i programów wsparcia dla fotowoltaiki, co pozwoli znacząco obniżyć koszt inwestycji nawet o 10-20 tys. zł. Najpopularniejsze to Mój Prąd, Czyste Powietrze i Agroenergia.

Ostatecznie, mimo dość wysokiej ceny na start, instalacja PV szybko się zwraca. Inwestycja pozwala ograniczyć rachunki za prąd nawet o 70-80% i oszczędzać rocznie kilka tysięcy złotych przez ponad 20 lat.

Najczęstsze pytania

Średnia cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kW z montażem w 2023 roku to około 30 000 - 32 500 zł. W kwocie tej uwzględniono już koszt paneli, falownika, konstrukcji i robocizny.

Zwrot kosztów zainstalowania systemu PV następuje zwykle po 6-8 latach. Jest to uzależnione od cen energii, wielkości instalacji i uzyskanych oszczędności. Z dofinansowaniem okres ten skraca się do 4-5 lat.

W rankingach najlepiej ocenianych firm zajmujących się projektowaniem, sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych znajdziemy SolarProffesional, Energię Słoneczną24 oraz Pure Eco Energię.

System opustu to rozliczenie wyprodukowanej energii elektrycznej z PV w stosunku 1 do 0,7. Oznacza to, że za 1 kWh oddaną do sieci otrzymamy 0,7 kWh "do wykorzystania" z OSD.

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd przez cały rok, również zimą. Jednak zimą, przy krótszym dniu, niższej temperaturze i częściowym zacienieniu paneli śniegiem, wydajność jest niższa.

5 Podobnych Artykułów

 1. Cena 2 kWh - Najniższa Cena Za Prąd Dla Gospodarstw Domowych
 2. Ogrzewanie gazowe – Porównanie kosztów różnych rozwiązań i ich efektywności
 3. Falownik Growatt - Opinie i porównanie
 4. Enea dla firm - najlepsze oferty energii elektrycznej
 5. Gruntowe pompy ciepła – Koszty instalacji i eksploatacji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły