Cena falownika i akumulatorów do fotowoltaiki - Najlepsze oferty

Cena falownika i akumulatorów do fotowoltaiki - Najlepsze oferty
Autor Filip Malinowski
Filip Malinowski29.12.2023 | 8 min.

Cena falownika do fotowoltaiki to kluczowy czynnik przy wyborze tego urządzenia do domowej instalacji PV. W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładnie kosztom zakupu i montażu falowników fotowoltaicznych różnych marek i mocy. Porównamy ceny falowników 1-fazowych i 3-fazowych. Sprawdzimy, jakie modele są najtańsze, a które najdroższe. Wskażemy sklepy i hurtownie, gdzie kupić falownik PV w dobrej cenie. Podpowiemy też, na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić.

Kluczowe wnioski:
 • Ceny falowników zaczynają się już od 1000 zł za sztukę.
 • Najtańsze są małe falowniki 1-fazowe o mocy 1-2 kW.
 • Im mocniejszy falownik, tym wyższa cena za 1 kW mocy.
 • Markowe falowniki kosztują zwykle 20-40% więcej niż tańsze chińskie modele.
 • Najwięcej zaoszczędzisz, kupując falownik na promocji lub używany.

Jak tanio kupić falownik do fotowoltaiki?

Decydując się na zakup falownika do domowej instalacji fotowoltaicznej, warto porównać oferty różnych producentów i dystrybutorów. To pozwoli wybrać urządzenie o optymalnych parametrach w atrakcyjnej cenie. Oto kilka wskazówek, jak kupić tani falownik PV.

Przede wszystkim określ, jaką moc ma mieć twój falownik. Dobierz ją do wielkości instalacji paneli PV na dachu. Nie musi być to dokładnie ta sama moc, ale warto, by się zbliżała. Nie opłaca się przewymiarowywać falownika - to niepotrzebnie podniesie koszty.

Następnie sprawdź oferty internetowych sklepów fotowoltaicznych. Porównaj ceny falowników tej samej mocy różnych marek - zarówno tych znanych, jak i mniej rozpoznawalnych. Zwróć uwagę na modele w promocjach. Można zaoszczędzić nawet 20-30%.

Rozważ też zakup używanego falownika. Jest to opcja tańsza nawet o połowę niż nowe urządzenie. Tylko upewnij się, że pochodzi z pewnego źródła i ma gwarancję.

Gdzie szukać okazji cenowych?

Najwięcej promocji na falowniki PV znajdziesz w sklepach internetowych. Warto też śledzić wyprzedaże i obniżki cen w marketach budowlanych. Okazje cenowe często pojawiają się także na portalach z ogłoszeniami z drugiej ręki.

Dobrym źródłem tanich falowników są polscy producenci urządzeń fotowoltaicznych. Proponują atrakcyjne ceny i obsługę posprzedażową. Stoi za nimi też silniejsza marka niż w przypadku noname'owych produktów z Chin.

Jeśli twoja instalacja ma większą moc, rozważ zakup falownika trójfazowego zamiast droższych kilku jednofazowych. W przeliczeniu na 1 kW wychodzi taniej. Tylko pamiętaj, że wymaga on zasilania 3-fazowego.

Ile kosztuje dobry falownik fotowoltaiczny?

Ceny falowników fotowoltaicznych mocno się różnią w zależności od marki, mocy i dodatkowych funkcji. Tanie chińskie modele już od 1000 zł, ale te renomowanych firm europejskich - nawet 3000-5000 zł za te same parametry.

Realnie, za dobry jakościowo falownik PV o mocy 2-3 kW zapłacisz ok. 1500-2500 zł. Reszta to już prestiżowe marki, których nie warto przepłacać w typowej domowej instalacji. Liczy się przede wszystkim niezawodność i stabilna praca urządzenia.

Większe, profesjonalne falowniki od 5 do nawet 50 kW kosztują zwykle 1000-1500 zł za każdy 1 kW mocy. Tu różnice wynikają głównie z dodatkowego wyposażenia w postaci np. wifi, czy monitoringu.

Nie sugeruj się tylko ceną. Drogie, markowe modele często mają lepszą sprawność i żywotność. To się zwraca w dłuższej perspektywie. Ale przy domowej instalacji PV nie musisz inwestować w topowy sprzęt.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kluczowe cechy, którymi się kierować przy wyborze falownika fotowoltaicznego, to przede wszystkim:

 • Odpowiednia moc dobrana do instalacji PV
 • Sprawność na poziomie 96-98%
 • Marka i opinie użytkowników
 • Gwarancja minimum 5 lat

Dodatkowe funkcje wifi czy ładowania akumulatora są mniej istotne. Liczy się niezawodna i efektywna praca urządzenia przez lata.

Gdzie kupić falownik PV w dobrej cenie?

Najwięcej okazji na zakup taniego falownika fotowoltaicznego znajdziesz w sklepach internetowych. Warto przejrzeć oferty i porównać ceny w takich miejscach jak:

 • Elektro-system.pl
 • Centrumfalownikow.pl
 • Solartime.pl
 • Inwertery.pl

Sprawdzaj też okresowe promocje i wyprzedaże w marketach budowlanych, np. w Castoramie, Leroy Merlin czy Obi. Nie zapomnij o portalach z ogłoszeniami - czasem można trafić tam na okazyjne oferty.

Dobrym pomysłem jest też zakup bezpośrednio u polskiego producenta falowników PV. Taki zakup będzie nieco tańszy. Warto rozważyć firmy takie jak ZM Technologie, Power-On czy Fronius.

Pamiętaj, że oprócz samego kosztu zakupu, trzeba doliczyć jeszcze wydatki na transport i montaż falownika. Dlatego taniej kupić razem z kompletną instalacją fotowoltaiczną u jednego wykonawcy.

Porównanie cen falowników - ranking tanich modeli

Cena falownika i akumulatorów do fotowoltaiki - Najlepsze oferty

Aby lepiej zorientować się, ile kosztują falowniki fotowoltaiczne w poszczególnych klasach mocy, sprawdźmy zestawienie popularnych modeli:

Moc Model Cena
1-2 kW Huawei SUN2000-2KTL 1999 zł
2-3 kW SolaX X3-Hybrid-3.3 3100 zł
3-4 kW Sofar Solar 4.4KTL-X 3200 zł
4-5 kW Growatt 5K-MTL SPF 5000TL 3950 zł
5-6 kW Fronius Symo 6.0-3 9490 zł

Jak widać, wraz ze wzrostem mocy rośnie cena falowników. Małe, kilkukilowatowe modele można kupić już za ok. 2000 zł. Te o większej mocy 5-6 kW kosztują zwykle 8000-10 000 zł. Droższe są falowniki znanych marek jak Fronius czy SMA.

Jeśli twoja instalacja ma moc powyżej 10 kW, bardziej opłaca się zakupić jeden duży falownik trójfazowy niż kilka małych jednofazowych. Te pierwsze są tańsze w przeliczeniu na 1 kW mocy. Tylko pamiętaj o dostępie do zasilania 3-fazowego.

Jaki akumulator wybrać do instalacji fotowoltaicznej?

Aby maksymalnie wykorzystać energię z panele słonecznych, warto rozważyć dokupienie akumulatora magistralnego. Koszt takich magazynów energii zaczyna się od ok. 4000 zł za akumulator o pojemności 2-3 kWh.

Najpopularniejsze są akumulatory litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP). Te drugie cechują się większą żywotnością sięgającą nawet 10 tys. cykli. Akumulatory kwasowo-ołowiowe (AGM, żelowe) są tańsze, ale mniej trwałe.

Dobierając akumulator, sprawdź jego pojemność (podawaną w kWh) i głębokość rozładowania. Im większa, tym lepsze magazynowanie energii z PV. Optymalna pojemność to ok. 25% rocznego zużycia prądu w domu.

Ważna jest też łączność z falownikiem. Nie wszystkie tanie modele falowników współpracują z akumulatorem. Dlatego dobrze kupować je w komplecie.

Ile kosztuje montaż akumulatora?

Cena samych akumulatorów to jedno. Dodatkowo trzeba doliczyć koszt ich montażu i uruchomienia. To zwykle kwota 1000-2000 zł w zależności od stopnia skomplikowania prac.

Montaż akumulatora PV najlepiej zlecić firmie, która wykonuje całą twoją instalację fotowoltaiczną. Zadbają oni o prawidłowe połączenie i konfigurację akumulatora z panelem i falownikiem.

Łącznie kompletny zestaw z akumulatorem 3-5 kWh do domowej instalacji PV to wydatek rzędu 7000-10 000 zł. Warto, bo optymalnie wykorzystasz wtedy energię słoneczną.

Magazyny energii - opłacalność akumulatorów PV

Czy inwestycja w akumulator magistralny do instalacji fotowoltaicznej jest opłacalna? Zależy to od kilku czynników.

Przede wszystkim musisz zużywać część prądu na własne potrzeby. Im więcej energii z akumulatora wykorzystasz na bieżąco, tym szybciej się zwróci. Optymalne jest ok. 70% autokonsumpcji.

Ważne są też dotacje do magazynów energii w programie "Mój Prąd". To nawet 5000 zł dopłaty, czyli 50% kosztów kwalifikowanych. Pozwala to skrócić okres zwrotu nawet do 4 lat.

Trzeba jednak pamiętać, że akumulatory wytrzymują określoną liczbę cykli ładowania. Po 10 latach trzeba je wymienić, co też jest sporym kosztem.

Podsumowując, zakup akumulatora magistralnego do instalacji PV może być dobrą inwestycją dla osób, które dużo energii zużywają na bieżąco. Pozwoli to efektywnie wykorzystać własną "zieloną" energię słoneczną.

Inwestycja w kompletny system z akumulatorem magistralnym pozwala najefektywniej wykorzystać energię ze słońca. To skuteczny sposób na samowystarczalność energetyczną domu.

Podsumowanie

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, kluczowe jest wybranie odpowiedniego falownika w dobrej cenie. Należy porównać oferty w sklepach internetowych i wybrać urządzenie o mocy zbliżonej do mocy paneli. Markowe modele są droższe, ale bardziej niezawodne. Minimalny koszt to ok. 1500 zł za falownik 2-3 kW.

Aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną, warto rozważyć dodatkowy zakup akumulatora magistralnego. Koszt takich magazynów energii zaczyna się od ok. 4000 zł za pojemność 2-3 kWh. Najlepiej kupować je razem z falownikiem i zlecić montaż firmie wykonującej instalację PV.

Łączny koszt zestawu falownik + akumulator w przypadku standardowej domowej instalacji fotowoltaicznej to wydatek rzędu 6000-10 000 zł. Inwestycja zwróci się po 4-7 latach przy dotacjach z programu "Mój Prąd" i dużym zużyciu własnej energii.

Podsumowując, wybór dobrego jakościowo falownika w rozsądnej cenie oraz ewentualnie akumulatora pozwoli cieszyć się czystą i tanią energią słoneczną przez lata. To opłacalna inwestycja w niezależność energetyczną domu.

Najczęstsze pytania

Ceny falowników zaczynają się od około 1500 zł za urządzenie o mocy 2-3 kW. Droższe są większe falowniki dla firm czy gospodarstw rolnych - ok. 1000-1500 zł za każdy 1 kW mocy. Na koszt finalny wpływa marka, dodatkowa funkcjonalność i promocje.

Moc falownika dobiera się do całkowitej mocy paneli fotowoltaicznych na dachu. Nie musi być identyczna, ale warto, aby się zbliżała. Przewymiarowany falownik zwiększy koszty inwestycji. Optymalnie to samo lub o 10-20% mniej.

Najwięcej promocji i okazji cenowych znajdziemy w sklepach internetowych z urządzeniami fotowoltaicznymi. Dobrze kupować też bezpośrednio u polskiego producenta. Warto rozważyć zakup używanego sprawdzonego falownika.

Akumulator zwiększa autokonsumpcję energii z własnych paneli słonecznych. Jest to dodatkowy koszt ok. 4000-5000 zł. Inwestycja zwróci się po 4-7 latach przy dotacjach z programu "Mój Prąd".

Montaż nowego falownika przez wykwalifikowanych instalatorów to koszt około 500-800 zł. Najlepiej powierzyć go firmie, która wykonuje całą instalację by zadbała o prawidłowe podłączenie.

5 Podobnych Artykułów

 1. Cena 2 kWh - Najniższa Cena Za Prąd Dla Gospodarstw Domowych
 2. Falownik Growatt - Opinie i porównanie
 3. Enea dla firm - najlepsze oferty energii elektrycznej
 4. Ecopartner - opinie i doświadczenia użytkowników
 5. Cena energii z fotowoltaiki - Fotowoltaika z magazynem energii cena
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły