Bank energii do domu - Skuteczne rozwiązanie dla domowych potrzeb energii

Bank energii do domu - Skuteczne rozwiązanie dla domowych potrzeb energii
Autor Filip Malinowski
Filip Malinowski29.12.2023 | 7 min.

Bank energii do domu to skuteczne rozwiązanie pozwalające na magazynowanie nadwyżek prądu wytworzonego przez instalację fotowoltaiczną i wykorzystanie ich w momencie zapotrzebowania. Pozwala to na znaczne obniżenie rachunków za prąd i uniezależnienie się od sieci energetycznej.

Kluczowe wnioski:
 • Bank energii gromadzi nadwyżki prądu z instalacji PV i udostępnia je w razie potrzeby.
 • Pozwala to na oszczędności rzędu 70-90% na rachunkach za prąd.
 • Jest to ekologiczne rozwiązanie redukujące emisję CO2.
 • Montaż banku energii z instalacją PV pozwala uniezależnić się od sieci.
 • Inwestycja w bank energii zwraca się po ok. 7 latach.

Bank energii do domu - jak działa?

Bank energii do domu to urządzenie służące do magazynowania energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. Składa się z baterii akumulatorów, które gromadzą nadwyżki prądu produkowane w ciągu dnia przez panele PV. Zgromadzona energia jest później wykorzystywana do zasilania urządzeń w domu, gdy panele PV nie produkują prądu (np. w nocy).

Dzięki zastosowaniu banku energii możliwe jest zmagazynowanie do ok. 30% całości energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej i jej późniejsze zużycie zgodnie z potrzebami domowników. Pozwala to na zwiększenie autokonsumpcji energii i obniżenie rachunków za prąd nawet o 70-80%.

Zasada działania

Bank energii do domu podłączony jest do instalacji fotowoltaicznej oraz do domowej sieci elektrycznej. Pobiera on nadwyżki prądu produkowanego na bieżąco przez panele PV i zapisuje je w bateriach akumulatorów. Gdy domowy system grzewczy, sprzęt AGD czy odbiorniki RTV zgłaszają zapotrzebowanie na energię elektryczną, bank energii dostarcza im prąd najpierw ze zgromadzonych wcześniej zapasów. Po ich wyczerpaniu aktywowane jest zasilanie z sieci elektroenergetycznej.

Cały proces przebiega automatycznie, bez konieczności ręcznej obsługi. Zarządzanie pracą banku energii oraz optymalizacja przepływu prądu odbywa się za pomocą zaawansowanego systemu automatyki, zapewniającego pełną kontrolę i analizę zużycia energii elektrycznej w domu.

Jakie są korzyści banku energii?

Inwestycja w bank energii do domu w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną przynosi wymierne korzyści. Najważniejsze z nich to:

 • Obniżenie rachunków za prąd nawet o 70-90% dzięki magazynowaniu własnej energii elektrycznej z paneli PV.
 • Zwiększenie autokonsumpcji prądu z instalacji PV do nawet 50-80% całości produkcji.
 • Możliwość zużycia własnej zielonej energii o każdej porze dnia i nocy.
 • Uniezależnienie się od sieci energetycznej i przerw w dostawie prądu.
 • Ochrona urządzeń przed przepięciami i nagłymi zmianami napięcia.

Bank energii do domu to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie na lata. Koszty zakupu zwracają się już po ok. 6-8 latach użytkowania. Warto więc poważnie rozważyć tę opłacalną inwestycję.

Ile kosztuje bank energii do domu?

Koszt zakupu i montażu banku energii do domu jest pochodną kilku czynników. Najważniejsze to:

Pojemność baterii

Większa pojemność oznacza oczywiście wyższą cenę, ale pozwala też na zmagazynowanie większych ilości energii z instalacji PV. Koszt banku energii o pojemności 5-7 kWh wynosi 10-15 tys. zł.

Technologia i zastosowane baterie

Wpływają one na sprawność, trwałość i bezpieczeństwo banku energii. Ceny za standardowe rozwiązania z bateriami litowo-jonowymi zaczynają się od 10 tys. zł.

Osprzęt i rozbudowa instalacji

Podłączenie banku energii do istniejącej już instalacji PV wymaga zwykle dostosowania jej strony AC – dodatkowych zabezpieczeń, przekaźników, okablowania itp. Będzie to kosztować ok. 3-5 tys. zł.

Firma wykonawcza

Oferty renomowanych i fachowych firm są oczywiście nieco wyższe od „tanich” wykonawców. Różnica sięga nawet 20-30%.

Pojemność banku energii Szacunkowy koszt
5 kWh 12 000 - 18 000 zł
7 kWh 15 000 - 22 000 zł
10 kWh 20 000 - 30 000 zł

Średni całkowity koszt dobrego jakościowo banku energii do domu o standardowej pojemności 6-8 kWh wyniesie ok. 15-25 tys. zł.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Bank energii do domu - Skuteczne rozwiązanie dla domowych potrzeb energii

Aby bank energii do domu działał optymalnie i przynosił największe oszczędności, konieczne jest dobranie do niego odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Jak wybrać dobre panele PV?

Moc znamionowa

Ważna jest łączna moc instalacji PV. Przykładowo: 10 paneli o mocy 300 W daje 3 kWp. To wystarczy dla domu jednorodzinnego.

Sprawność

Decyduje, jaki % energii słonecznej zostanie zamieniony na prąd. Wyższa sprawność to lepsze parametry paneli PV.

Marka i gwarancja

Warto postawić na renomowanych, europejskich producentów paneli fotowoltaicznych i wybierać urządzenia z co najmniej 12-letnią gwarancją.

Najlepszymi panelami PV są dziś moduły polikrystaliczne o mocy 270-360 W i sprawności powyżej 18%. Koszt 1 sztuki to ok. 700-900 zł. Montując 10 takich paneli, zbudujemy instalację PV o mocy 2,7 - 3,6 kWp za 7-9 tys. zł.

Panele fotowoltaiczne dobrane optymalnie pod kątem możliwości banku energii zapewnią domowi całkowitą niezależność energetyczną.

Gdzie kupić bank energii do domu?

Bank energii do domu można kupić u licznych producentów i dystrybutorów technologii fotowoltaicznych. Dostępne są zarówno rozwiązania renomowanych światowych marek, jak i tańsze banki energii firm lokalnych i krajowych.

Najlepszym sposobem zakupu jest jednak skorzystanie z usług sprawdzonego wykonawcy kompleksowych instalacji PV. Zaoferuje on profesjonalną pomoc w doborze i montażu zintegrowanego systemu fotowoltaika – bank energii. Uzyskamy też pewność poprawnej współpracy wszystkich urządzeń oraz niezbędne serwisowanie i gwarancję.

Przykładowe marki banków energii do domu:

 • BYD Battery-Box
 • Fronius Solar Battery
 • Growatt SPH
 • GoodWe ES
 • Pylontech US3000B

Dobrym pomysłem przy wyborze banku energii może być również wizyta na targach branży fotowoltaicznej lub dniach otwartych u producenta.

Jak podłączyć i obsługiwać bank energii?

Podłączenia i uruchomienia banku energii do domu powinien dokonać doświadczony instalator w porozumieniu z właścicielem instalacji PV. Sam proces montażu i integracji z systemem fotowoltaicznym nie jest skomplikowany, ale wymaga specjalistycznej wiedzy.

Najważniejsze etapy:

1. Sprawdzenie stanu technicznego i możliwości rozbudowy istniejącej już instalacji PV.

2. Montaż i podłączenie urządzeń składowych banku energii (baterii, falownika, systemu BMS).

3. Integracja banku energii z instalacją fotowoltaiczną i siecią domową.

4. Testowanie, optymalizacja i konfiguracja oprogramowania sterującego.

Po zainstalowaniu, bank energii do domu nie wymaga praktycznie żadnych specjalnych zabiegów obsługowych. Całym procesem zarządzania energią steruje automatyka. Użytkownik jedynie z rzadka kontroluje stany naładowania czy alerty na wyświetlaczu urządzenia.

Podsumowanie

Bank energii do domu to doskonały sposób na maksymalizację wykorzystania potencjału domowej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki zmagazynowanej w akumulatorach energii z paneli PV, możemy zasilać nią urządzenia w domu o każdej porze dnia i nocy.

Bank energii do domu oznacza niższe rachunki za prąd i czystszą energię dla całej rodziny. To także spore korzyści finansowe – inwestycja zwraca się już po ok. 6-8 latach. Warto więc poważnie rozważyć ten ekologiczny i opłacalny zakup.

Całościowy system fotowoltaika plus bank energii zapewnia prawdziwą niezależność energetyczną domu. Daje gwarancję dostępu do prądu przez 365 dni w roku, niezależnie od warunków pogodowych i awarii sieci elektroenergetycznej.

Podjęcie decyzji o montażu banku energii jeszcze nigdy nie było tak opłacalne. Ceny urządzeń spadają, a koszty energii rosną. To najlepszy moment na inwestycję we własny Bank energii do domu i stałe obniżki rachunków za prąd.

5 Podobnych Artykułów

 1. Cena 2 kWh - Najniższa Cena Za Prąd Dla Gospodarstw Domowych
 2. Ogrzewanie gazowe – Porównanie kosztów różnych rozwiązań i ich efektywności
 3. Falownik Growatt - Opinie i porównanie
 4. Enea dla firm - najlepsze oferty energii elektrycznej
 5. Gruntowe pompy ciepła – Koszty instalacji i eksploatacji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły